Wzmacnianie odporności na co dzień

25 września 2020

Jesienno-zimowe wahania temperatur niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas katar, kaszel i ból gardła. Aby się im nie dać bez walki, warto przetestować domowe metody, które pozwalają oddalić widmo choroby. Oto niektóre z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm na ogół wtedy, gdy temperatura ciała spada o mniej więcej 2 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można dołożyć plaster pomarańczy lub cytryny, które mają w sobie spore ilości witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Aby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego czy szałwiowego, co w dodatku wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Domowe syropy przeciwko przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są także cebula i czosnek. Na ich bazie produkuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najbardziej popularnych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop należy spożywać w odstępach po kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu należy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną miksturę także rekomenduje się pić kilka razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć ból gardła?

Kiedy pojawia się wrażenie bólu gardła, wskazane jest sprawdzić kompozycję mleka, miodu i masła. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się uważać, by mleko nie było zbyt gorące, gdyż osłabi to korzystne oddziaływanie miodu i masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się również picie naparu z szałwii oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu należy reagować na wczesne oznaki przeziębienia?

Nie bacząc na to, iż typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może nieść za sobą poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednakże na uwadze, że jeżeli objawy nasilają się to należy umówić się na wizytę do internisty.