Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem
25 kwietnia 2021
Urolog w Krakowie - uzupełnij swoje wiadomości!
Wizyta u urologa powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, postrzegane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, w szeregu przypadków opóźniają o kilka miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Tymczasem może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.
Nie lekceważ tych objawów! Zobacz, kiedy należy zgłoś się do urologa
Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu białek. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele przeróżnych symptomów, które często są ignorowane przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na jakie wobec tego oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemne zabarwienie czy pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy są także mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców oraz opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni udać się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Należy przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.
Codzienność dyżuru urologa – leczenie wodniaka jądra, wazektomia i złożone zabiegi
Pacjenci bardzo często zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii celem przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też sporo złożonych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.
Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]