Przebieg leczenia kanałowego

25 marca 2020

Złamanie zęba, martwica, zapalenie miazgi, daleko posunięta próchnica bądź konieczność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, iż zwykle w ich wypadku leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tego typu terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Inicjujący etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, zatem leczenie kanałowe wymaga zaaplikowania efektywnego środka znieczulającego. Następnie przeprowadza się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zębowego metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką bądź cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto więc wybrać rzetelnego dentystę, który go zrealizuje. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Umożliwia to dentyście głębokie oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż kolejne zabiegi nie są już konieczne.