Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

4 listopada 2019

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie części zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.