Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu
20 listopada 2020
Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wymiarami oraz postacią kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia groźnych zmian rakowych. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.
Niepokojące symptomy – kiedy udać się do urologa?
Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, trudności w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji prostaty.
Biopsja prostaty – co powinno się wiedzieć o zabiegu?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który z reguły trwa około 30 minut. Ponadto pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.
Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy wszczepione zastawki serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszystkie pytania wywiadu medycznego.
Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]