Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

28 sierpnia 2023

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków do końca życia, a symbolem ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już uprzednio zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład w Egipcie, w Irlandii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo w Czechach, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie podług staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz przymierza obrączki razem, jednocześnie zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz), które symbolizowały moc miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]