Rynny plastikowe czy metalowe – które wybrać?

27 listopada 2023

Chcesz kupić rynny dachowe? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Systemy dachowe składają się z wielu modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – co kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się więc skonsultować ze specjalistą.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08