Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

19 sierpnia 2018

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, ale także pozwala to regulować ilość światła wpadających do mieszkania. Najczęściej do zakrywania okien używamy zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach często decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rolety wewnętrzne znajdziemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych lub ściennych. W wielu z nich dostaniemy również wszystkie niezbędne dodatki, czyli wsporniki ścienne i sufitowe, karnisze metalowe, rozety oraz kółka z żabkami. W jednym sklepie możemy dobrać pełen zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich alergikom. Na takich roletach łatwo osiada kurz, gdyż robione są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a nawet w łazience. Takie rolety mają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jakich błędów nie popełnić

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i często okazuje się, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Dbajmy przy tym, by dobrze obliczyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonalistom.