Rękodzieło artystyczne – anioły drewniane i szopki

16 lutego 2021

Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, niesłychanie wyraziste, ale i o dość nieskomplikowanym wyglądzie, od niezliczonych lat oczarowują odbiorców. Także w XXI w. niemal każdy z nas ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.

Anioły drewniane – alegoria dobra, troski oraz ochrony

Rzeźba drewniana od wieków jest ważną częścią rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były w głównej mierze z religią – w osadach i małych miasteczkach stawiano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, a więc figurami religijnymi wyrzeźbionymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I chociaż dziś sporadycznie buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako dekoracja mieszkań. Dlaczego jednak anioły? Ponieważ to symbol dobra, troski oraz ochrony. Taka rzeźba każdemu kojarzy się z protektorem domowych pieleszy. Anioły drewniane wykonane w estetyce sztuki wiejskiej wyróżniają się jaskrawymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nic więc dziwnego, że są one również jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – budowana na obraz reprezentatywnych krakowskich budowli

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są ściśle powiązane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich surowców, najczęściej z barwnej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem odzwierciedlają najważniejsze krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów zajmujących się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w różnych wysokościach. Te tworzone na konkurs osiągają nawet kilka metrów wysokości, lecz tak samo modne są także niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt umieszczają pod choinką.

Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl