Odmień wnętrze z biokominkiem

25 marca 2020

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – radosna para z filiżanką ciepłej herbaty w dłoniach grzeje się przy płomieniach kominka. Szczególnie jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka tym, którzy mają własny domek jednorodzinny. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie założymy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy postawić w nim biokominek!

Największe plusy eko kominków oraz ich rodzaje

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, iż można go zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on wykonania komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie założony eko kominek wyróżniała się bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pokojach całkowicie szczelnych. Dużym atutem eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to praktycznie zaledwie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niski ciężar. Przeważnie wykonany jest ze stali nierdzewnej, jednak można znaleźć też modele z obudową szklaną czy też z kamienia. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy kiedy postanowimy zmienić aranżację wnętrza. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na eko kominki tak silnie rozwinęło tę linię produktów, że w tym momencie nietrudno znaleźć jakiś jego model do każdego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu na werandzie, tarasie, w altanach, w ogrodzie bądź na balkonie, które można wykorzystać także jako element dekoracyjny ogródka hotelu czy restauracji.

Biokominek nie wytwarza związków szkodliwych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, tym samym nie generuje się dym. W procesie spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się wyłącznie para wodna i dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wcześniej wymóg zagwarantowania poprawnego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po skończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na sprzętach domowych bądź meblach, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych. Mankamentem dla poniektórych jest to, że biokominki generują mniej ciepła niż standardowe kominki, niemniej jednak ich zalety, w szczególności opcja zamontowania w mieszkaniu oraz spore walory aranżacyjne, dominują.