Do czego można użyć wiadro gospodarcze?

25 maja 2019

Wiadra gospodarcze to niezbędny sprzęt w trakcie renowacji oraz prac budowlanych i ogrodowych. Ich zastosowanie nie kończy się jednakże tylko na tym, gdyż bywają one bardzo potrzebne również na co dzień. Doskonale sprawdzają się w charakterze zbiorników do przechowywania przeróżnych surowców i przedmiotów, a także w czasie porządków. Ich użyteczność jeszcze bardziej potęguje różnorodność dostępnych w sprzedaży rodzajów wiader gospodarczych, które różnią się między sobą kształtem, wielkością i rodzajem użytego materiału. Jak wśród nich znaleźć ten idealny?

Wiadro budowlane a kastra – czym się różnią?

Wiele osób mylnie myśli, iż wiadro gospodarcze i kastra to dwie nazwy tego samego przedmiotu. Te nazwy nie są jednakże synonimami i odnoszą się do dwóch różnych pojemników. Tego, czym są wiadra budowlane, zapewne nie musimy nikomu wyjaśniać. Należy natomiast podjąć temat kastry i objaśnić, jakie cechy różnią ją od typowych wiader. Głównym przymiotem, który je odróżnia jest forma – wiadra posiadają kolisty przekrój, natomiast kastry są prostokątne. Kastry nie mają pałąka, który zastępują dwa uchwyty umiejscowione na krótszych bokach. W zestawieniu z wiadrami, kastry cechują się też większą objętością.

Wiadra gospodarcze – z jakich materiałów się je wytwarza?

Pojedyncze modele kastr i wiader odróżniają się także materiałem. Do ich produkcji stosuje się z reguły różnorodne tworzywa sztuczne (na przykład poliwęglan, polipropylen lub polietylen) i metal (najczęściej ocynkowaną bądź emaliowaną stal). Największą zaletą wiader budowlanych jest rozsądna cena oraz lekkość . W trudnych warunkach niestety łatwo można je uszkodzić. Toteż niekiedy lepszym rozwiązaniem mogą być wiadra wytworzone ze stali, które znacznie lepiej wytrzymują uderzenia i upadki – nie pękną nieoczekiwanie, a przy oddziaływaniu znacznego nacisku może jedynie dojść do wgniecenia.