Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

27 kwietnia 2020

Zobacz, gdzie nabyć kantar sznurkowy, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do wielkości i kształtu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania obtarć. Jak więc wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo prawdziwym futrem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]