Aspirator do nosa – poznaj działanie i główne cechy

22 grudnia 2018

Katar u małych dzieci to dość powszechna, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy przeszkadza im zalegający katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Zalegający katar może prowadzić do powikłań, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar staje się zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można usuwać katar aspirator do nosa czy gruszka?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do otworu nosowego, którą następnie naciskamy. Wytworzone podciśnienie wciąga katar do wnętrza gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. Aktualnie bardzo popularny jest natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa do odkurzacza

Takie rozwiązanie może budzić zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to znacznie skuteczniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po odciągnięciu kataru należy zadbać o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka podrażnionej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).