Przebieg badań wysokościowych

1 maja 2020

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów lub myciem szyb w wysokościowcach. Według obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej przychodni?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wówczas słusznie postąpimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa oraz okulisty celem wykonania badań, a następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób należą przede wszystkim padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – potrzeba stosowania okularów (choć możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista może poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]