Prywatny detektyw – w jakich sprawach może pomóc?

6 czerwca 2019

Usługi prywatnych detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na skorzystanie z ich oferty nie tylko w przypadku problemów rodzinnych. Ich usługi okazują się bardzo pomocne też dla pracodawców – pozwalają np. sprawdzić czy zatrudniony korzystający z L-4 naprawdę jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w zgłoszeniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozwiązaniu których problemów może nam pomóc.

Prywatny detektyw – konieczna jest licencja

Nie każdy może pracować jako detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba dysponować odpowiednią licencją, która przyznawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby podchodzące do egzaminu muszą także spełnić uprzednio określone wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie minimum średniego wykształcenia, obywatelstwa jednego z krajów należących Unii Europejskiej i świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Warunkiem jest także niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Gros zleceń, realizowanych przez detektywów dotyczy wszelkiego typu spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zgłosić się między innymi jeśli mamy podejrzenie, iż nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka właściwie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.