Okna zabytkowe pod specjalną opieką

13 maja 2020

Jeśli szukasz zabytkowych okien, powinieneś odwiedzić tę stronę

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż współczesne. Rzadko są również uchylane, a to powoduje, iż potrzebne okazują się lufciki, za pomocą których można wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, jaki posiada wiele atutów, jednak potrzebuje regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich umiejętności – ten typ okna cechuje się wszak użyciem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z tym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie mogą otrzymać wysokie kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]