Kiedy wykonuje się badania wysokościowe?

27 czerwca 2023

Więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko.

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Mnóstwo z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie zgłębianiem relacji prowadzonych pacjentów z innymi ludźmi. Okazuje się jednak, że wiedza psychologa stanowi bardzo dużą pomoc przy określaniu zdolności do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są m.in w przypadku osób mających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: jak wyglądają?

Badania wysokościowe tak naprawdę niewiele różnią się od tych, jakim poddawani są osoby chcące wykonywać zawód kierowcy zawodowego. Podstawę stanowią testy inteligencji, temperamentalne, osobowościowe. Ich istotnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić chociażby szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak stereometr, wirometr i aparat krzyżowy. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa zawsze obejmują także wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji niczemu nie służy.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni tak umiejętności, jak i wiedzę do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeżeli o obowiązku ich używania zadecydował okulista.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]