Gdzie wykorzystuje się zbiorniki ze stali nierdzewnej?

16 marca 2019

Jednym z najstabilniejszych chemicznie stopów jest stal nierdzewna. Nie reaguje z kwasami, nie rdzewieje i zachowuje swoje parametry nawet w skrajnych temperaturach. Jest to związane z zawartością chromu, który w chwili kontaktu z powietrzem wytrąca się ze stopu i formuje na powierzchni niedostrzegalną gołym okiem warstwę. Ochrania ona stal przed negatywnym wpływem wielu substancji chemicznych, a także podnosi jej odporność na nieprzychylne warunki. Z tego powodu zbiorniki ze stali nierdzewnej są wykorzystywane w wielu sferach przemysłu.

Zbiorniki nierdzewne w przemyśle kosmetycznym

Ze względu na to, że stal nierdzewna nie reaguje z związkami chemicznymi używanymi w procesie wytwarzania kosmetyków, wyprodukowane z niej zbiorniki są chętnie stosowane w tym przemyśle. Służą one zarówno do składowania dużych ilości ukończonych już środków, jak i podczas procesu produkcyjnego. Wymienione wyżej cechy sprawiają, iż zbiorniki stalowe są również doskonałym rozwiązaniem dla branży chemicznej oraz zakładów produkujących i przetwarzających materiały opałowe.

Zbiorniki nierdzewne w branży spożywczej

Zbiornik ze stali nierdzewnej jest często wykorzystywany w rozlicznych przedsiębiorstwach z szeroko rozumianej branży spożywczej – w placówkach gastronomicznych bądź zakładach przetwórstwa. W browarach, gorzelniach czy piekarniach nierzadko spotyka się zbiorniki fermentacyjne również wyprodukowane z tego stopu. Usługi firm zajmujących się produkcją zbiorników nierdzewnych cieszą się powodzeniem w branży spożywczej w głównej mierze dlatego, że na takich zasobnikach nie zbiera się nalot, który mógłby sprzyjać zakażeniu ich zawartości zarazkami czy dzikimi drożdżami.