Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

21 września 2021

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - więcej o tych usługach znajdziesz tutaj.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch etapów. Najpierw kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Następnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]