Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

23 października 2020

Pragniesz poznać więcej szczegółów o badaniach kierowców Bielsko Biała? Zajrzyj na http://www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]