Krajowy System e-Faktur – podstawowe informacje

2 czerwca 2022

Potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących faktury ustrukturyzowanej? Zajrzyj na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowa struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę informacji zakodowanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML praktycznie mało co mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, lecz dla przystosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego rodzaju będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, że faktury mają jednakową strukturę bez względu na to który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje ewentualność błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez dekadę), nie muszą przekazywać pliku JPK_FA i szybciej otrzymają zwrot VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, akcyzowego oraz dochodowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]