Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara i wymienić walutę?

11 sierpnia 2021

Sprawdź więcej szczegółów o kursie dolara na topfx.pl.

Jeszcze czterdzieści lat temu każdy pragnął posiadać choć parę dolarów, by wpaść na zakupy do Pewexu. Z kolei dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna grupa internautów zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji i dostępności internacjonalnej dostawy przedmiotów z dużych globalnych sklepów online. Nie dziwi zatem to, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już sentymentu, a kupić go można nawet przez internet, ponieważ od kilku lat w Polsce działają kantory online, w których można wymienić złotówki na dolary po często bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.

Kilka ciekawostek o dolarze amerykańskim

Określenie „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety zawierające 1 uncję srebra. I w rzeczywistości na początku walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w pierwszych latach miały sporo adwersarzy, pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX w. remedium na problemy z niedoborem bilonu. Interesujące jest to, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierze, a na mieszance włókien lnianych i bawełnianych z domieszką kilku innych komponentów, które pozostają utajnione. Nie znaczy to jednak, iż amerykańskie banknoty są niezniszczalne – według analiz małe nominały funkcjonują w obiegu nie dłużej niż 5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są mielone, a powstały z nich surowiec jest przekazywany przedsiębiorstwom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu około 30 lat, ale są one również zwykle gubione, a nierzadko właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Według analiz tak dzieje się każdego roku z blisko 62 milionami $ w bilonie.

Bieżący kurs dolara – jego notowania uzyskasz na stronie kantoru online

Dolarem nazywa się wiele walut lecz nie przeczmy, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwa dziesięciolecia wstecz był najważniejszą walutą świata i dopiero w tym wieku pomału słabł. Jednakże wymiana dolara wciąż stanowi lwią część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdym momencie poznać jego wartość na przykład na stronie kantoru online, gdzie kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych interwałach. Oprócz tego, można tam zobaczyć historyczne dane dotyczące kursu dolara, a także skonfrontować jego wartość z aktualnymi kursami pozostałych walut.