Co to jest system bankowy SWIFT?

14 sierpnia 2023

Niezbędne wiadomości w temacie systemu SWIFT. Przekonaj się!

Pomimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na świecie wdrożone są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich państwach świata i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i masa innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]