Projektowanie gabinetów lekarskich. O czym trzeba pamiętać aranżując gabinet?

27 lutego 2024

Projektowanie gabinetów lekarskich - usługa dostosowana do waszych potrzeb.

Aranżacja gabinetu lekarskiego to nie wyłącznie kwestia estetyki oraz wizerunku, lecz też wiedzy. Prawidłowo zaprojektowany gabinet powinien gwarantować komfort zarówno pacjentom, jak również personelowi, jednak też spełniać standardy. O czym należy wiedzieć, aranżując gabinet i komu warto to zadanie zlecić?

Projektowanie gabinetów lekarskich – nie taka prosta sprawa

Odpowiednio zaprojektowany gabinet lekarski ma obowiązek spełniać parę warunków:

  • być komfortowy dla pacjentów oraz dla lekarzy,
  • gwarantować bezpieczeństwo świadczonych usług,
  • ładnie się prezentować,
  • spełniać normy.

Gabinet medyczny jako miejsce użyteczności publicznej powinien być zaprojektowany zgodnie z regulacjami. To oznacza, że:

  • minimalna przestrzeń gabinetu musi mieć 12 m2 dla indywidualnej praktyki medycznej i gabinetu dentystycznego lub też 15 m2 dla gabinetu doktora rodzinnego,
  • drzwi do gabinetu powinny mieć min. 95 cm szerokości,
  • toaleta powinna mieć taką powierzchnię, która gwarantuje pełny obrót wózka inwalidzkiego,
  • posadzka musi być antypoślizgowa, bez trudu zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych specyfików chemicznych i niechłonąca środków organicznych,
  • ściany w sąsiedztwie ujęcia wodnego muszą być zabezpieczone do wysokości 1,6 m nawierzchnią trwałą oraz nienasiąkliwą.

Aranżacja gabinetu lekarskiego – komu ją zlecić?

Znajomość przepisów to nie wszystko. Osoby specjalizujące się w projektowaniu wnętrz gabinetów medycznych to naturalnie dzięki swojemu dużemu doświadczeniu bardzo dobrze wiedzą, które materiały zastosować, aby pomieszczenie spełniało normy, a równocześnie przedstawiało się estetycznie i zarazem możliwie jak najbardziej przyjemnie. Specjaliści od aranżacji gabinetu medycznego mają również świadomość, jakie kolory zastosować, aby wywołać przychylne emocje u pacjentów i personelu.

Obok estetyki niezwykle istotna jest też ergonomiczność – porządnie i profesjonalnie zaprojektowany gabinet lekarski powinien być bezpieczny i wygodny.

Lokalizacja:
Medic Design
ul. Łukasiewicza 1/A16
31-429 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]