Kilka słów o tablicach korkowych i ich zastosowaniu

29 listopada 2019

Tablica korkowa – niby kompletnie pospolita rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zróżnicowanie wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są stosowane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak przeważnie wykorzystujemy tablice korkowe?

Najczęściej natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach szkół oraz przedszkoli. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, istotne informacje o planowanych wydarzeniach (konkursach, olimpiadach, wizytach gości czy studniówkach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem pedagoga dzieci mogą pisać artykuły na interesujące ich tematy, wynajdywać ciekawostki naukowe czy komentować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować wystawę rysunków czy laurek szykowanych przez dzieci na przeróżne okazje – maluchy będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można użyć tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, gdyż w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Należy jednak pamiętać, by tablica była powieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – sprawdzą się w domu

Do wszystkich wymienionych wyżej pomysłów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy spożytkować tego rodzaju tablice w domu, należy skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe produkowane są w ramach aluminiowych, drewnianych lub z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w kilku kolorach (niebieski, ciemny i jasny fiolet, różowy, żółty), a listwy MDF są przeważnie czarne, srebrne, białe, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można zastosować tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić medale zdobyte w turniejach, kartki przysłane przez rodzinę z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A pasjonaci podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, by zaznaczać kolorowymi pinezkami zwiedzone już miasta lub kraje.