Jaki kolor rolet wybrać? Poradnik

13 sierpnia 2018

Przeszukując oferty producentów rolet, łatwo zobaczysz, że występują one w kilkunastu kolorach. Na jaką barwę postawić? Istnieje parę reguł, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszych informacji i wybierz dla siebie rolety w idealnym kolorze!

Jakie kolory rolet kupić?

W temacie kolorów rolet funkcjonują trzy podstawowe nurty: dopełnienie, kontrast i minimalizm. Minimalizm polecany jest fanom prostych, czystych wnętrz, z niedużą liczbą dodatków i ozdobnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze piaskowym, beżowym, szarym lub écru. Neutralna kolorystyka nie będzie się wybijać, a rolety stanowić będą tło dla reszty elementów w pomieszczeniu. Następny trend to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, żółtego i czerwonego przeciwstawne będą odpowiednio: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jeżeli masz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to kontrastować z nimi będzie najsilniej dodatek – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Aranżujesz salon w różnych odcieniach beżu? Wybierz więc rolety w takim kolorze.

Wpływ kolorów na samopoczucie

Zgodnie z ogólną zasadą wpływu kolorów na nastrój człowieka, barwy ciepłe pobudzają, a zimne uspokajają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to symbol harmonii i odpoczynku – zda egzamin w pokoju dziennym i tam, gdzie się relaksujesz. Uspokajający niebieski nadaje się wręcz idealnie do sypialni. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz eskalować drażliwe sytuacje i napięcia. Korzystaj z niej wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tej barwie, plakat na ścianie czy ozdobne poduszki w zupełności wystarczą, by uatrakcyjnić pokój.