Krótko o usuwaniu infekcji i wirusów z WordPress

25 stycznia 2024

Skieruj się tu jeśli szukasz fachowca, który rozwiąże problem z wirusem na stronie internetowej.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak popularnym systemem zarządzania treścią, iż liczbę witryn i sklepów działających z jego zastosowaniem szacuje się w tym momencie na setki milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, że strony wykonane na WordPressie bywają atrakcyjnym celem ataków cyberprzestępców. W razie zainfekowania strony wirusem, potrzebne będzie usunięcie wirusa z WordPressa.

Jak poznać zainfekowanego WordPressa?

Ze strony wysyłany jest spam? Nie możesz się zalogować? Wpisy na stronie zmieniły się bez Twojej wiedzy? A może na stronie widnieją przekierowania do nieznanych Ci adresów? To zaledwie kilka z możliwych oznak wskazujących na zawirusowaną witrynę. W takich przypadkach nieodzowne jest bezzwłoczna reakcja w celu znalezienia źródła infekcji, a w konsekwencji przywrócenia strony internetowej do właściwego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa na ogół wychodzi poza zakres kwalifikacji osób, które każdego dnia zajmują się tylko tworzeniem sklepów i stron na tym systemie zarządzania treścią, toteż czyszczenie WordPressa ze szkodliwego oprogramowania czy też po atakach cyberprzestępców należy zlecić ekspertom od tego rodzaju zadań.

Czyszczenie infekcji WordPress – pełny przegląd baz danych i plików strony

Eksperci zajmujący się usuwaniem wirusów ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich działań naprawczych przeprowadzają skrupulatne sprawdzenie baz danych i plików strony. Weryfikują pliki htaccess i wp-config, a także kod zastosowanych na stronie motywów oraz wtyczek. W procesie naprawy zainfekowanego WordPressa implementowane są na stronie konieczne zabezpieczenia, minimalizujące zagrożenie następnych ataków. Jeżeli długookresowa infekcja przyczyniła się do dodania strony do wykazu wykluczeń (między innymi w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z CMS-a specjaliści mogą podjąć też wymagane działania w celu wykreślenia jej z takich rejestrów. Okresowe uaktualnianie WordPressa oraz stosowanych na stronie internetowej wtyczek jest bardzo istotne, ponieważ likwidacja wszelkich efektów zawirusowania nie daje pewności, iż analogiczna sytuacja nie przydarzy się za kilkanaście miesięcy.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]