Wyprawy w góry – czego wymaga się od uczestników?

6 listopada 2018

Tu odnajdziesz aktualną ofertę wypraw

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle zaczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w dalekich od naszego kraju rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale także najwyższe wzniesienia Afryki, Azji czy Meksyku. Bez wątpienia wielkim ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji dużo usprawnia, ale jej instruktorzy nie zdobędą szczytów za nas. Konieczna jest kondycja, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wyprawę z naprawdę masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem oraz właściwym sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawiane są uczestnikom?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział we wspinaczce górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego typu wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe zagrożenie rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełniać. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry niezbędne jest bezwzględne podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]