Trekkingi w Dolomitach – dlaczego warto?

20 września 2022

Co powinno się wiedzieć o Dolomity trekking?

Pasjonaci czynnego wypoczynku zapewne poznali już większość tras trekkingowych w Polsce zlokalizowanych w Bieszczadach, w Karkonoszach oraz w Tatrach. Oczywiście są one zachwycające, aczkolwiek osoby, które często praktykują ten typ aktywności z czasem pragną przeżyć powtórnie ekscytację płynącą z ekskursji po mało znanym zakątku świata. Dlaczego więc ograniczać się tylko do szlaków w polskich górach, jeżeli można zachwycać się zdumiewającym krajobrazem włoskich Dolomitów?

Włoskie Dolomity – masyw górski dodany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dolomity, czyli masyw górski leżący całkowicie w północno-wschodniej części Włoch, charakteryzują się pokaźną liczbą turni, baszt skalnych i skalistych grani, które w trakcie dnia padającego na nie światła słonecznego zmieniają swoją barwę. Jest to też jeden z najpiękniejszych masywów górskich naszego kontynentu (jeśli nie na świecie!), nic więc dziwnego, że w pierwszej dekadzie XXI wieku dodano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Pomimo tego, iż w górach tych występuje wiele urwisk, kilkusetmetrowe pionowe skalne ściany i bardzo spadziste stoki, wyznaczono w nich także niemało prostych szlaków krajobrazowych, z którymi dadzą sobie radę turyści mający już doświadczenie w trekkingu.

Averau i szczyty Tre Cime – co można podziwiać na trekkingu w alpejskich Dolomitach?

Niedoświadczonych entuzjastów trekkingu bez wątpienia zachwyci przeprawa przez ten masyw górski po via ferratach, czyli po szlakach, które są wyposażone w liny asekuracyjne. Harmonogram wycieczek tego rodzaju jest tak opracowany, by członkowie grupy mieli czas na szkolenie z reguł asekuracji, a także sposobów przemieszczania się po takim szlaku. Doświadczeni i mający dobrą sprawność fizyczną turyści będą usatysfakcjonowani przejściem po trasie na Brencie, najpopularniejszego pasma górskiego Dolomitów. Ekskursja ta jest dla większości turystów bardzo wyczerpująca, lecz jej uczestnicy z pewnością jej nie zapomną o niej przez całe życie. W alpejskich Dolomitach można spędzić również w aktywny sposób zimę, poruszając się po mało stromych obszarach na rakietach śnieżnych. Tak można zachwycać się m.in. wierzchołkiem Averau czy szczytami grupy Dolomiti di Sesto.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]