Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

3 lutego 2020

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Sprawdź https://abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można również skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zapełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Cechują się więc bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]