Niezbędne elementy budowlane – szalunki

13 maja 2019

Kup szalunki Kraków

Szalunki, zwane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, by należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów i wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, drewna lub metalu, a także łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Najczęściej jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają głowice ze aluminiowe bądź stalowe, łączniki, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt i brygad, które oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]