Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

13 grudnia 2018

Po więcej szczegółów o okna skrzynkowe producent kliknij tu

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych gmachach, wiejskich domkach oraz pałacach. Obecnie są one produkowane przede wszystkim z przeznaczeniem do założeniu w tego typu, bo zastosowanie tego typu okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż obecne wersje są równie wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na czworo elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i dawniej służyły do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach zabytkowych – chociażby domach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, muszą być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę i modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na wpływ deszczu, wiatru i ekstremalnych mrozów.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]