Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie
21 marca 2021
Kliknij tu, aby kupić dźwigar.
Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również przygotowanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki są też niezastąpione przy formowaniu sklepień – wówczas ich istotnym elementem są dźwigary. Bez ich użycia wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku byłoby niewykonalne. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się kilka chwil po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich materiałów produkuje się dźwigary? Gdzie można je dostać?
Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?
Dźwigar poddawany jest potężnym, sięgającym kilkudziesięciu ton obciążeniom. Stąd jego najważniejszą cechą jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość wykonania i rodzaj użytych w tym celu surowców. Te powinny być rzetelnie dobrane i wypróbowane pod kątem odporności na spore obciążenia. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich gatunków jak buk, sosna, olcha i topola. Ogromnie istotne jest również właściwe zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych preparatów stosowanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drzewa.
Dźwigary – lepiej kupić czy wypożyczyć?
Firmy, które regularnie parają się budową wielokondygnacyjnych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich kupno i przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Na szczęście firmy, które sporadycznie podejmują się zleceń tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, jak również innych modułów szalunków.
Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]