Wyjątkowy topaz mistyczny

5 sierpnia 2018

Dowiedz się więcej o topazie mistycznym

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Choć z pozoru może się wydać, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – odcienie

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że topaz ma purpurowy kolor, błękitny z kolei jest efektem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Doskonałe efekty daje obrabianie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż tylko do wieczorowych strojów – świetnie prezentuje się także na co dzień. Ważna jest także różnorodność barw, dzięki której łatwiej możemy wybrać biżuterię do swojego stroju.