Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

28 lutego 2022

Wiedza o dziejów rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca wytrwałości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci kolejnych członków rodziny pochłania naprawdę dużo pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można przeglądać je bez żadnych opłat. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść stosowną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Powinno się pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je przygotować?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to także, iż nie czujemy się zagubieni w dzisiejszym świecie. To dlatego aktualnie naprawdę dużo Polaków decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.