Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

24 maja 2019

Jeśli poszukujesz węzła optycznego, powinieneś odwiedzić ten adres

Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości przekazu informacji oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby istnieć bez odpowiednich części umożliwiających przekaz informacji oraz ich kodowanie. Aby wykonać tego typu sieć potrzebne są takie części jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają wszak zmianę sygnału ze światłowodu na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak jednak działają? Jakie zalety powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed momentem wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, aby przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi także wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do nawet jednego GHz. Dla właściwego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa osłona, chroniąca wrażliwe elementy w środku urządzenia przed kurzem, wodą oraz pozostałymi czynnikami – zwykle wykonana ze stali.

Jaki węzeł optyczny zamontować?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, świadczą pewne cechy. Najistotniejsze jest pasmo działania węzła oraz poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych odbiorców, do których doprowadzi informacje. Poza tym warto sprawdzić zużycie energii – w dużej mierze rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy naprawach instalacji, dobrze także przetestować metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeżeli umożliwia wygodną korekcję wartości parametrów.

Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]