Silniki DC szczotkowe i bezszczotkowe – gdzie się je wykorzystuje?

24 września 2022

Dowiedz się, gdzie zamówić silnik szczotkowy.

Wiele przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe lub ogromne, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak są one skonstruowane ani jak pracują te urządzenia.

Silnik DC – osiągnięcie najlepszych naukowców XIX w.

Rolą silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych inżynierów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora, rotora i szczotek. Dzisiaj często wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za wysoką niezawodność, a także bezszelestną pracę.

Silniki DC to napęd wielu popularnych urządzeń

Teza, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są modułem samochodów i pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silników DC korzystają też miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki DC o niedużej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od cenionych producentów.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]