Serwonapędy

18 stycznia 2019

Serwonapędy to rodzaj silników, które oprócz wytwarzania siły, są wykorzystywane również w celu ustawiania osi. Są używane głównie w zastosowaniach, w których najważniejsza jest stuprocentowa dokładność – jeśli o nią chodzi, wypadają znacznie lepiej niż tradycyjne napędy.

Jak zbudowane są serwonapędy

Ich podstawową częścią jest silnik napędzany elektrycznie, który uruchamia dany układ. Na funkcjonalność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustawiać położenie osi. Serwonapędy posiadają również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi być połączony w zamkniętą całość i być wyprodukowany z materiałów zapewniających jego niezawodność.

Jak sterować serwonapędami?

W przypadku tego typu napędów najważniejsze jest nieskomplikowane sterowanie. Dlatego ich wytwórcy zawsze starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy były zarządzane z poziomu komputera – często spotkać można systemy GUI, dzięki którym łatwiejsze jest kontrolowanie serwonapędów oraz tworzenie wykresów ich działania.

Gdzie wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy nierzadko używane są we wtryskarkach, gdzie umożliwiają dokładne ustawienie ich podzespołów. Używa się ich również w zakładach, w których ważne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Montuje się je w stołowych elektronarzędziach i maszynach służących przenoszeniu produktów na składnicach.