Zadbaj o otoczenie domu – aranżacja ogrodów

27 lipca 2018

Zamiast urządzać ogród w przypadkowy sposób, korzystniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i gustowną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, że otoczenie będzie prezentować się przepięknie. Wymaga to jednakże sporej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy wyjściem jest więc zlecenie aranżacji fachowcom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – czasem nie do końca udane – próby urządzania czy pielęgnacji ogrodu.

Trudna projektowanie ogrodów – o czym trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy z tematyki gleby oraz roślin. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i wobec tego jakie powinno się posadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących na przykład odporności na wiatr czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Istotny jest również właściwy układ zieleni, na przykład sadzenie w pobliżu siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie stale zachwycał swym urokiem. Sporych umiejętności wymaga także wykonanie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najistotniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Duża liczba osób zamierza zaaranżować swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednakże móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również prawidłowo wkomponować w nią pozostałe elementy wystroju.

Projektowanie ogrodów – co można w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć oczywiście zadbany trawnik, zachwycające kwiaty, egzotyczne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednak zafundować im elegancką oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki i oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im też stylizowane na stare schodki. Urok zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do wszystkich zakątków bez zadeptywania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszystkie pozostałe detale architektury ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba umiejętnie dobrać do stylistyki ogrodu oraz domu. Samodzielnie zrobić to może być niełatwo, warto więc zlecić realizację tego zadania osobom, które doskonale się na tym znają.